CECH RZEMIOSŁ RÓŻNYCH, HANDLU
I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W ŻARACH
UL. OGRODOWA 2, 68 – 200 ŻARY
tel./ fax 068 363 47 25, e-mail: cech@pnet.pl
Cech Rzemiosł w Żarach powstał 23 marca 1946 r. z inicjatywy ślusarza Feliksa Matuszewskiego. W 1949 r. nastąpiła zmiana nazwy na Cech Rzemiosł Różnych. Siedziba cechu mieściła się na zmianę raz w Żarach, a raz w Żaganiu. Dopiero w 1957 r. sytuacja uległa stabilizacji i siedzibę cechu umiejscowiono w Żarach, przy ulicy Ogrodowej 2, gdzie mieści się do dziś.
W pamięci społecznej zapisali się: piekarz Adamus, malarz Cylkowski, fryzjerzy: Cyngiser, Gładysz Wierzbicki, Olga Bilewicz, Rudolf Hajtner szewc Gasek, fotograf Feliks Lickiewicz, zegarmistrz Przybyszewski oraz krawiec Sikora, Piotr Hołub i Stanisław Michalczuk mistrzowie stolarscy: Kazimierz Lis, Kazimierz Linda, Jakub Mondzeliński; cukiernik Julian Komar; ślusarz Franciszek Kopydłowski; piekarz Piotr Czerniak, wulkanizator Tadeusz Janda; czapnik Michał Radomski; kominiarz Zygmunt Blaicke; Zawody dzisiaj nieistniejące lub zanikające reprezentował Hersz Rubinstein - powroźnik, który prowadził swój zakład przez 40 lat i Tadeusz Kijanka równie długo naprawiający rowery.
Obecnie Cech skupia w swoich szeregach oprócz rzemieślników także przedsiębiorców i handlowców, jest organizacją społeczno-zawodową i od 10.10.1998 r. nosi nową nazwę: Cech Rzemiosł Różnych, Handlu i Przedsiębiorczości w Żarach.
Władze Cechu stanowią: Walne Zgromadzenie członków i Zarząd Cechu. Zawsze na czele cechu stał Starszy Cechu. Kolejno od początku powojennej bytności rzemiosła w Żarach starszymi Cechu byli: Feliks Matuszewski, Józef Podhalicz, Feliks Lickiewicz, Jan Bieńkowski, Wacław Gładysz, Romuald Tomaszewski, Marek Czajkowski, Witold Żukowski i obecnie Bolesław Adamik.
Obecnie Zarząd CRR,H i P w Żarach pracuje w składzie:
Starszy Cechu - Bolesław Adamik
Podstarszy - Eugeniusz Ślawski
oraz Kornela Błaszczuk, Joanna Włosek, Witold Żukowski – członkowie.
Biurem Cechu kieruje dyrektor – Wioletta Bujak
W swojej działalności kierujemy się przede wszystkim codziennymi potrzebami rzemieślników. Główne zadania to reprezentowanie członków wobec organów administracji i instytucji, udzielanie pomocy prawnej, podatkowej i organizacyjnej, nadzór nad szkoleniem pracowników młodocianych, doradztwo w zakresie bhp i prawa pracy.